Uzależnienia wśród młodzieży

Uzależnienia wśród młodzieży

Uzależnienia wśród młodzieży

Młodzi ludzie często sięgają po alkohol dla rozrywki. Pójście na piwo po ciężkim tygodniu w szkole nie jest niczym złym, jeżeli jest to jedno, dwa piwa, a nie siedem czy dziesięć i doprowadzenie się do „zgonu”. Młodzież nie widzi w tym nic złego, nie zdaje sobie sprawy, że takie postępowanie może do prowadzić do ciężkich zaburzeń psychicznych i poważnych problemów zdrowotnych, a odtruwanie alkoholowe nie daje gwarancji powrotu do zdrowia.

W Warszawie i innych większych miastach nadarza się wiele okazji i istnieje wiele miejsc, w których nawet nieletni mogą zakupić alkohol. Skutkiem tego już nawet 15-latki są po terapiach odtruwania alkoholowego. Ważnym aspektem jest nauka w szkole i uświadamianie młodym ludziom jak niebezpieczny może być alkohol i jak wiele ryzykownych sytuacji może się nadarzyć po jego spożyciu oraz informowanie rodziców i ich podopiecznych o możliwościach zapobiegania jak i leczenia alkoholizmu, i odtruciach. Alkohol nie jest jedynym niebezpieczeństwem dla młodzieży. Coraz częściej się zdarza, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki i tak zwane dopalacze. Najczęściej zażywanym narkotykiem jest marihuana. Palenie jej od czasu do czasu nie powoduje dużych zmian jednak organizm przyzwyczaja się do niej i zapotrzebowanie na nią staje się coraz większe. Może spowodować ogromne spustoszenie w układzie nerwowym, jak i wycieczenie fizyczne. Odtruwanie od marihuany jest bardzo długie i potrzeba dużo silnej woli pacjenta aby się udało. Najczęściej kończy się ono terapią w ośrodku uzależnień. Wiele zagrożeń czeka na młodych ludzi na dyskotekach i w klubach. Niewinny flirt może zakończyć się tragedią. Pozostawienie drinka na chwilę baz opieki może skutkować tym, że ktoś może czegoś do niego dosypać. Nie musi to być „tabletka gwałtu”, ale coś „na rozluźnienie. Takie sytuacje także mogą spowodować zatrucie narkotykowe i uzależnienie, z którego nie można wyjść bez pomocy lekarza i odtruwania. Młodzież wyznaje zasadę „wszystko jest dla ludzi” to prawda, ale czasem spróbowanie raz jakiegoś narkotyku może doprowadzić do bardzo ciężkiego nałogu, a co za tym idzie do odtrucia narkotykowego tzn. detoksykacji.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: