Syndrom DDA – Dorosłe Dziecko Alkoholika

Syndrom DDA – Dorosłe Dziecko Alkoholika

Syndrom DDA – Dorosłe Dziecko Alkoholika

Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby, które w dzieciństwie musiały zmagać się z chorobą alkoholową jednego lub obojga rodziców. Uzależnienie to problem, który dotyka nie tylko samych alkoholików, ale także ich bliskich i w znacznym stopniu wpływa na rozwój i dorosłe życie dzieci wychowywanych w rodzinie, która go doświadcza. Dla osób nałogowo pijących alkohol substancja ta jest ważniejsza nawet niż dobro ich własnych dzieci. W domu, w którym występuje alkoholizm, sprawy wychowania i podopiecznych schodzą na dalszy plan, ponieważ wszystko zależy od tego, czy rodzic jest trzeźwy, czy pod wpływem alkoholu.

Błędnym przekonaniem jest, że na syndrom DDA cierpią wyłącznie osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony pijącego opiekuna. W gospodarstwach domowych, gdzie uzależnienie od alkoholu nie powoduje problemów finansowych czy łatwo zauważalnych zaniedbań dzieci ze strony rodziców, również wychowują się dzieci z DDA. Domy, w których istnieje problem alkoholowy, nie tylko należą do osób, które na pierwszy rzut oka nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością, ale także do dobrze wykształconych, piastujących wysokie stanowiska, zadbanych i majętnych.

Objawy syndromu DDA

Bardzo częstym skutkiem choroby alkoholowej rodzica jest niskie poczucie własnej wartości dziecka, wynikające z tego, że w dzieciństwie nie otrzymało ono należytej uwagi i miłości od opiekuna. Wpływa to również na ciągły brak poczucia bezpieczeństwa i zaufania do bliskich osób, który przekłada się na wyższy poziom stresu i skłonności do depresji, lęku i niepokoju. Ludzie obwiniani w dzieciństwie za chorobę alkoholową rodziców, często mają skłonności do nadmiernego perfekcjonizmu oraz braku wiary w siebie, w swoje umiejętności i kompetencje. Często czują, że nie zasługują na to, co mają i na miłość otrzymywaną od innych. W wyniku krzywdy doznanej ze strony choroby alkoholowej dobrze, jeśli osoby z DDA zdecydują się na terapię, która pomoże im uporządkować przeszłość i poprawić jakość swojego dorosłego życia.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: