Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Decyzja o podjęciu leczenia należy do pacjenta, ale niezwykle ważne jest również odpowiednie wsparcie. Pomocą w wychodzeniu z nałogu służą specjalne placówki, w których osoba uzależniona przechodzi indywidualnie dostosowaną terapię. Czym się kierować, wybierając taki ośrodek?

Na jaką pomoc mogą liczyć pacjenci?

Profesjonalne placówki leczenia uzależnień oferują szereg optymalnych rozwiązań. W zależności od potrzeb danego człowieka mogą to być spotkania w grupach terapeutycznych lub bezpośrednie – z terapeutą. Oprócz porad prowadzącego sesje grupowe dają możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z pozostałymi uczestnikami zajęć. Z kolei rozmowa ze specjalistą pozwala rozpoznać problemy życiowe pacjenta oraz ich związek z nałogiem. Dobry ośrodek leczenia uzależnień organizuje także warsztaty psychoedukacyjne, na których członkowie przyswajają wiedzę na temat mechanizmów wchodzenia w nałóg i faz rozwoju choroby. Poznają narzędzia potrzebne do uwolnienia się ze spirali uzależnienia, a przy tym uczą się, jak je stosować.

Dobry ośrodek leczenia uzależnień – czyli jaki?

Do najważniejszych cech personelu tego typu obiektów należy empatia. Pacjent powinien czuć, że jest rozumiany i w pełni akceptowany, bez względu na to, co mówi lub robi oraz kim jest. To konieczne, aby mógł się otworzyć na relacje z personelem i chcieć z nim współpracować. Ludzie pragnący uwolnić się od choroby alkoholowej, narkomanii lub innych używek potrzebują pewności, że ich opiekun jest wobec nich szczery, ale też uczciwy. Muszą też wiedzieć, że jest autentyczny. Jednak poza odpowiednią wiedzą czy umiejętnościami specjalistów liczy się także motywacja samego pacjenta. Zadaniem zespołu jest wypracować ją wspólnie z uzależnionym.

Ponadto dobry ośrodek leczenia uzależnień gwarantuje chorym całkowitą dyskrecję na każdym etapie terapii. Wstyd jest jedną z największych blokad stojących na drodze do wyjścia z nałogu. Doświadczona, świetnie wykwalifikowana kadra pomoże pacjentom go przełamać.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: