Jak pomóc narkomanowi wyjść z nałogu?

Jak pomóc narkomanowi wyjść z nałogu?

Jak pomóc narkomanowi wyjść z nałogu?

Narkomania to choroba złożona i wymaga specjalistycznej interwencji – medycznej, psychologicznej i społecznej. Osoba uzależniona od narkotyków zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z nałogu i uważa, że w każdej chwili może z nim zerwać. Proces wychodzenia z nałogu narkotykowego nie może pomijać gotowości chorego do walki i świadomości swojego uzależnienia. Leczenie narkomanii jest długotrwałym procesem i zazwyczaj przebiega w trzech etapach.

Detoksykacja

To pierwszy etap wychodzenia z nałogu narkotykowego, polegający na odtruwaniu organizmu z toksyn, czyli likwidowaniu u chorego objawów fizjologicznych, będących efektem długotrwałego przyjmowania substancji psychoaktywnych. To walka z fizycznym uzależnieniem, dlatego zalecane jest wdrożenie leczenia farmakologicznego w ośrodku leczenia narkomanii. Osoba uzależniona przyjmuje określone substancje, które dodatkowo wzmacniają organizm, jednocześnie osłabiając działania niepożądane. Organizm chorego jest nawadniany, podawane są witaminy i leki, które pomagają w przetrwaniu tego trudnego okresu.

Terapia zamknięta

Tradycyjny schemat wyjścia z nałogu narkotykowego zakłada zerwanie z uzależnieniem z dnia na dzień. Takie założenie dość często nie sprawdza się u osób, które samodzielnie postanawiają wyjść z nałogu. W przypadku silnego uzależnienia wskazana jest terapia na oddziale zamkniętym, gdzie pacjent ma dostęp do całodobowej pomocy specjalistów, jak również jest odizolowany od środowiska, w którym pogłębiał swoje uzależnienie. Narkoman ma szansę, by zmierzyć się z własnymi słabościami – przy pełnym wsparciu personelu medycznego i terapeutycznego. W tym czasie pacjent uczestniczy w szeregu zajęć psychoterapeutycznych, a każdy dzień wypełniony jest indywidualną i grupową psychoedukacją.

Terapia podtrzymująca

Ostatni etap to kontynuacja leczenia psychoterapeutycznego oraz stosowanie farmakologii. Jedną z najbardziej popularnych metod terapeutycznych jest terapia behawioralno-poznawcza. Pozwala ona stworzyć i zbudować nowe wzory zachowań, w których nie ma miejsca na narkotyki.

Wyjście z nałogu narkotykowego może przebiegać od roku do nawet kilku lat, dlatego bardzo istotne jest pełne zaangażowanie chorego w cały ten proces.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: