Alkoholizm a niedobory witamin w organizmie

Alkoholizm a niedobory witamin w organizmie

Alkoholizm a niedobory witamin w organizmie

Uzależnienie od alkoholu to przewlekła, nawracająca choroba ośrodkowego układu nerwowego, która skutkuje zaburzeniami zdrowotnymi, psychicznymi i społecznymi. Alkoholizm przyspiesza degradację wielu witamin, a także przyczynia się do upośledzenia i słabego wchłaniania składników pokarmowych. Następstwem choroby alkoholowej są niedobory witamin i składników mineralnych, prowadzące do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnej śmierci.

Niedobór witaminy C

Alkohol zaburza zdolność trzustki do wchłaniania witaminy C, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i rozwojowi innych chorób tego narządu. Witamina C łatwo wypłukuje się z organizmu alkoholika, czego efektem jest pogorszony stan skóry, tendencja do siniaków, wolne gojenie się ran, bóle stawów i słaby system odpornościowy. Organizm osoby uzależnionej od alkoholu szybciej się starzeje i jest narażony na wtórne uszkodzenia i urazy.

Niedobory witamin z grupy B

Witamina B1 (tiamina) wspomaga układ nerwowy, pracę układu sercowo-naczyniowego, wpływa na metabolizm tłuszczów, aminokwasów i węglowodanów. Brak tej witaminy prowadzi do zaburzeń koncentracji, senności, obniżenia nastroju czy zaburzeń pracy serca. Niedobór witaminy B1 u alkoholika może skutkować uszkodzeniami osłonek mielinowych neuronów i zaburzeniami psychicznymi.

Witamina B12 i kwas foliowy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B9 (kwasu foliowego) niesie za sobą ryzyko poronień, rozszczepień kręgosłupa, przepukliny oponowo-rdzeniowej, a brak witaminy B12 wiąże się z nieodwracalnymi uszkodzeniami układu nerwowego, zmianami zwyrodnieniowymi rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

Niedobory minerałów u alkoholików

Alkohol ogranicza wchłanianie tłuszczu w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Szczególnie niebezpieczny dla zdrowia jest niedobór witaminy K, która bierze udział w procesach krzepnięcia krwi oraz witaminy D, odpowiadającej za prawidłowe przyswajanie wapnia i mocne kości.

U alkoholików występują również niedobory składników mineralnych, takich jak: magnez, żelazo, cynk, potas, wapń. Niedostateczna ilość minerałów może powodować różne dolegliwości, w tym zaburzenia widzenia czy choroby skóry.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: