3 objawy uzależnienia od kokainy

3 objawy uzależnienia od kokainy

3 objawy uzależnienia od kokainy

Kokaina należy do jednych z najbardziej uzależniających i jednocześnie wyjątkowo groźnych dla zdrowia narkotyków. W wyniku jej regularnego zażywania organizm ulega stopniowemu wyniszczeniu, co w konsekwencji może zakończyć się nawet śmiercią. Bardzo niebezpieczne jest również przedawkowanie tego narkotyku, a także łączenie go z alkoholem lub lekami – zgon może wówczas nastąpić zwłaszcza wskutek udaru mózgu bądź zawału mięśnia sercowego. Niezwykle ważne jest więc, aby jak najwcześniej rozpoznać objawy uzależnienia od kokainy i podjąć specjalistyczną terapię. Na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę?

Systematyczne zwiększanie dawki narkotyku

U osób uzależnionych od kokainy na przestrzeni lat może wytworzyć się tolerancja na ten rodzaj narkotyku. W związku z tym zażywane dawki są coraz większe, co może doprowadzić do przedawkowania. Wskutek rozwinięcia tolerancji na kokainę następuje również skracanie czasu między sięganiem po kolejne porcje narkotyku. Na tym etapie uzależnienia u osób bliskich można zaobserwować nietypowe zachowania związane z przymusem zdobycia kokainy za wszelką cenę – osoba uzależniona może posunąć się np. do kradzieży czy zaciągania ryzykownych pożyczek.

Występowanie szeregu objawów fizycznych

Do głównych objawów uzależnienia od kokainy należą m.in. bóle głowy oraz zmniejszenie apetytu. Ponadto u osób, które zażywają kokainę poprzez wciąganie proszku, może wystąpić przewlekły katar związany ze stałym podrażnieniem śluzówki. Dodatkowo skóra wokół nosa często łuszczy się i jest zaczerwieniona. Z kolei u osób wprowadzających kokainę do organizmu za pomocą strzykawek oczywistym objawem są ślady po wkłuciach.

Pojawienie się objawów głodu narkotykowego

W przypadku silnego uzależnienia osoba, która nie ma dostępu do kokainy, odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych. Podstawowym symptomem głodu kokainowego jest depresja będąca przeciwnością stanów euforycznych występujących po zażyciu narkotyku. Poza tym uzależniony może być przygnębiony lub sprawiać wrażenie mocno zmęczonego. Często występują także wahania nastroju oraz zaburzenia snu.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: