Esperal a alkohol – dlaczego nie można łączyć?

Esperal a alkohol – dlaczego nie można łączyć?

Uzależnienie od alkoholu to przewlekła, wyniszczająca cały organizm choroba. Jej leczenie ma na celu osiągnięcie przez pacjenta permanentnej i całkowitej abstynencji. Ze względu na ryzyko nawrotu choroby osoba cierpiąca na alkoholizm nie może już nigdy sięgać po napoje wysokoprocentowe, choćby w sposób kontrolowany. Zadanie to może okazać się dla pacjenta niezwykle trudne do wykonania bez profesjonalnego wsparcia. Jedną z metod terapii jest umieszczenie pod skórą wszywki alkoholowej w postaci tabletki esperalu. Środka tego pod żadnym pozorem nie należy łączyć z alkoholem.

Czym jest esperal i jak działa?

Esperal to nazwa handlowa disulfiramu, substancji upośledzające działanie enzymu niezbędnego do metabolizowania alkoholu. Na skutek działania środka w organizmie osoby spożywającej alkohol gromadzi się aldehyd octowy, który staje się źródłem licznych dolegliwości przypominających spotęgowane objawy zatrucia alkoholowego. Esperal, zaszywany pod skórą pacjenta w rejonach łopatki lub pośladków, przez kilka miesięcy (przynajmniej 8) uwalnia do jego organizmu substancję czynną. Stała obecność disulfiramu w krwiobiegu leczonego ma na celu wywołanie u niego silnej awersji do alkoholu.

Dlaczego nie można spożywać alkoholu w trakcie terapii esperalem?

Spożycie wysokoprocentowego drinka mimo posiadania wszywki alkoholowej wiąże się dla leczonego z szeregiem niezwykle nieprzyjemnych, a nawet zagrażających jego życiu i zdrowiu objawów. Są one następstwem wywołanej przez esperal nietolerancji alkoholu. Zaliczamy do nich m.in. uporczywy ból głowy, silne nudności, ból brzucha, intensywne pocenie się, problemy z oddychaniem, skoki ciśnienia oraz zaburzenia pracy serca. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do ataku padaczkowego lub zawału mięśnia sercowego. Niebezpieczna dla pacjenta jest nawet niewielka ilość alkoholu.

Stosowanie wszywki alkoholowej nie zastąpi kompleksowej terapii alkoholizmu. Jest jednak w stanie doprowadzić do czasowej abstynencji pacjenta, warunku niezbędnego do podjęcia próby psychologicznego przepracowania problemu. Niezwykle istotne, aby osoba decydująca się na implantację esperalu była w pełni świadoma ryzyka związanego ze spożyciem alkoholu.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: