Szkodliwe działanie marihuany

Szkodliwe działanie marihuany

Szkodliwe działanie marihuany

Marihuana jest jednym z najczęściej zażywanych narkotyków w Polsce. Ma ona opinię środka miękkiego, który nie prowadzi do uzależnienia oraz nie powoduje rozległych szkód w organizmie człowieka. Jest to oczywiście mit powielany przez osoby mające stały kontakt z tym narkotykiem. Niestety, siła środka nie ma w tej sytuacji znaczenia. Marihuana, posiadająca substancje psychoaktywne, prowadzi do uzależnienia, które w konsekwencji może następnie wymagać odtrucia organizmu (detox). Pozorne działania wywołujące ogólną euforię oraz błogość może obrócić się w psychozę schizofrenopodobną. Leczenie uzależnień to z kolei długotrwały proces wymagający od pacjenta niezwykłej wytrwałości oraz samodyscypliny.

Nie jest również prawdą, iż marihuana nie posiada znacznego wpływu na organizm. Dym uwalniający się podczas palenia narkotyku jest bardziej rakotwórczy aniżeli dym tytoniowy. Ponadto, u osób zmagających się z problemami kardiologicznymi prowadzić może to zaburzeń rytmu serca oraz podwyższenia tętna. Zażywanie marihuany oddziaływuje głównie jednak na ośrodkowy układ nerwowy. Skutkuje to zaburzeniami czucia, koncentracji, pamięci czy zaburzeniami snu. Palona marihuana powoduje dodatkowo bóle gardła, kaszel, zapalenie skrzeli czy też astmę. Osoba, która mimo powyższych objawów dalej decyduje się na przyjmowanie narkotyku jest najprawdopodobniej uzależniona i powinna zostać skierowana na generalnie odtrucie (detoks) wraz z kompleksowym leczeniem uzależnień.

Marihuana wywołuje określone zachowania, które mają wymierny wpływ na życie osoby zażywającej środek. Może ona prowadzić do zespołu amotywajacji oraz apatii. Brak ochoty do podejmowania czynności związanych ze sferą fizyczną oraz umysłową może skutkować powolnym rozkładem dotychczasowego trybu życia. Efektem najmniej pożądanym jest również możliwość sięgnięcia po mocniejsze narkotyki, takie jak heroina, amfetamina czy też kokaina. Proces odtruwania od narkotyków (detox) tego typu może okazać się bardziej wymagający gdyż leczenie uzależnień nie jest związane już z jednym typem substancji, a całą gamą środków.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: